konto firmowe dla lekarzy
Autor: Informacje

Czy lekarz, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien posiadać konto firmowe? To jedna z wielu kwestii budząca wątpliwości, z powodu zmian w przepisach w ostatnich latach. Wyjaśniamy, kiedy lekarz musi mieć konto firmowe, a kiedy nie.

Odpowiedź na pytanie, czy lekarz musi mieć konto firmowe, warto zacząć od tego, czy w świetle obowiązujących przepisów jest on przedsiębiorcą, czy nie. Skąd ten dylemat? Wynika on ze zmiany przepisów, które zostały zaktualizowane w 2004 roku. Obecnie w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty widnieje zapis, że prowadzenie praktyki lekarskiej jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Oznacza to, że lekarz, który rejestruje praktykę w okręgowej izbie lekarskiej jest przedsiębiorcą, również w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności lekarskiej. A taka forma jest najbardziej popularna wśród medyków. W 2018 szacowano, że aż co trzeci pracownik ochrony zdrowia decyduje się ją założyć, pomimo szeregu warunków, jakie należy spełnić.

Lekarz jako przedsiębiorca

Zanim lekarz uzyska status przedsiębiorcy, musi wykonać szereg czynności regulowanych przez rozporządzenia i przepisy na poziomie ustawowym. Działalność należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wykupić ubezpieczenie OC i uzyskać wpis praktyki lekarskiej w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Tak jak w przypadku każdej działalności, założenie konta firmowego wynika z obowiązkowego ewidencjonowania przychodów. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku należy posiadać konto firmowe.

Przepisy skarbowe nakazują, żeby wszelkie rozliczenia podatkowe były wykonywane za pośrednictwem konta wcześniej wskazanego w urzędzie skarbowym, ale zapis ten nie obowiązuje mikroprzedsiębiorców, czyli także lekarzy, którzy prowadzą jednoosobowe działalności, jeśli nie osiągnęli rocznego obrotu netto ze sprzedaży swoich usług w wysokości 2 milionów euro. Firmowego konta bankowego nie trzeba zakładać także w przypadku prowadzenia spółek, pod warunkiem, że nie zatrudniamy więcej niż 10 osósb. W takich sytuacjach należności można opłacać z konta prywatnego lub w formie przekazu pocztowego. Ale uwaga, nie może to być rachunek prywatny, prowadzony ze współmałżonkiem.

Kiedy lekarz musi mieć konto firmowe?

Są jednak pewne sytuacje, kiedy należy założyć konto firmowe dla lekarza. Potwierdza to ustawa o prawie przedsiębiorców (art.. 9). Każdy przedsiębiorca, w tym lekarz, musi posiadać bankowy rachunek firmowy do płatności związanych z wykonywaniem działalności w trzech przypadkach:

  • Kiedy dochodzi do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami;
  • Kiedy jednorazowa wartość transakcji jest wyższa niż 15 000 zł,
  • Kiedy przedsiębiorca ubiega się o zwrot VAT.

Konto firmowe niesie sporo korzyści

Czasem jednak nie warto wzbraniać się przed posiadaniem konta firmowego, bo niesie ono za sobą sporo korzyści. Ponadto niektóre banki zastrzegają sobie w umowach z klientami, że rachunki prywatne nie mogą służyć do rozliczeń firmowych. Dlaczego warto założyć konto firmowe? Z wygody, chęci oddzielenia życia prywatnego od firmowego czy z powodu możliwości wliczenia opłat za taki rachunek w koszta. Konto firmowe pozwala prowadzić działalność w bardziej uporządkowany i przejrzysty sposób, a także przydaje się, jeśli chcemy w prosty sposób wykazać przychody przy ubieganiu się o kredyt. Rachunek prywatny może okazać się kłopotliwy w przypadku kontroli skarbowej, gdyż czasem trudno rozgraniczyć transakcje prywatne i firmowe.

Czy lekarz musi posiadać swoje konto firmowe? Nie, prowadzenie rachunku firmowego nie jest obowiązkowe. Jeśli transakcje przeprowadzane przez przedsiębiorczego medyka spełniają kryteria zawarte w ustawie, nie ma takiego obowiązku. Decyzja zależy od przedsiębiorcy, ale warto rozważyć taką możliwości, pomimo dodatkowych opłat i formalności. Zazwyczaj korzyści z posiadania konta firmowego są większe, niż ponoszone koszty.

Zobacz również, czy lekarz musi wystawiać paragony – przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

W celu analizy ruchu na stronie oraz realizacji usług używamy plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Ok

Share