farmaceuta praca
Autor: Praca

Według wielu osób jedynym zadaniem farmaceuty jest podawanie leków w aptece. Nic bardziej mylnego. Można wykonywać ten zawód także w innych miejscach i w różnych sposobach. Zacznijmy od początku. Żeby zostać farmaceutom, trzeba ukończyć studia farmaceutyczne.

Należy je zakończyć na stopniu magistra i odbyć półroczną praktykę zawodową. Studenci mają do wyboru wiele specjalizacji, które mogą ukierunkować ich przyszłe życie zawodowe. Mogą wybrać farmacje apteczną, szpitalną, kliniczną, przemysłową, farmakologię, toksykologię czy leki roślinne. Ten wybór otworzy wiele ścieżek zawodowych. Zacznijmy jednak o pracy w aptece. Wiele osób myśli, że do podawania leków nie potrzeba studiów. Jednak często jest tak, że farmaceuci nie tylko realizują recepty, ale również sami doradzają klientom, jaki lek wybrać. Na pewno każdy z nas, wszedł kiedyś do apteki i powiedział „Poproszę coś na opryszczkę/ból głowy/ból gardła etc.” Farmaceuci muszą znać skład wszystkich leków, aby móc odpowiednio coś polecić albo podać tańszy zamiennik. Nie każdy wie, ale informowanie o tym jest ich obowiązkiem. Farmaceuta praca może również polegać na wynajdowaniu i wyrabianiu leków. Wiąże się to z posiadaniem większej wiedzy, ponieważ jeden nawet najmniejszy błąd może spowodować, że czyjeś życie będzie zagrożone. Farmaceuci muszą również uczęszczać co 5 lat powiększać swoją wiedzę. Chemia i świat leków cały czas się rozwija, a oni muszą być na bieżąco z nowymi substancjami, lekarstwami czy suplementami diety, które później znajdą się w ich aptekach czy laboratoriach.

Praca, jako farmaceuta

Praca farmaceuty wymaga od pracownika dobrej pamięci i chęci rozwijania się. Jeśli jakiś nowy lek wchodzi na rynek, muszą oni natychmiast nie tylko zapoznać się z ich składem, ale również go zapamiętać. Odpowiedzialność, dobra organizacja i dokładność to najważniejsze cechy farmaceuty, bez których praca w zawodzie będzie bardzo utrudniona albo nawet niemożliwa. Wielu pracodawców wymaga od pracowników właśnie tych umiejętności. W pracy farmaceuty ważna jest również umiejętność komunikowania się z innymi. Zdecydowana większość osób pracująca w tym zawodzie jest spokojna, opanowana i życzliwa. Warto również wspomnieć, że często muszą odpowiadać na wiele różnych, męczących pytań, ale przy tym zachować cierpliwość i uśmiech na twarzy. Raczej taki obraz farmaceutów istnieje w społeczeństwie. Bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu mamy do nich większe zaufanie, a podawanie leków to bardzo odpowiedzialne zadanie. Farmaceuci muszą również zwracać uwagę na datę ważności leków, które przepisują innym. Jeśli przez roztargnienie, ktoś dostanie nieodpowiednie suplementy,  pracownik mogą mieć z tego poważne problemy, a dodatkowo narazić czyjeś zdrowie, a nawet życie. Tak samo jest z wyrabianiem lekarstw. Otrzymują oni konkretną recepturę, którą należy idealnie odwzorować. Każda zmiana dodanej substancji może sprawić, że lek będzie działać inaczej i przyjmie go ktoś, komu to zaszkodzi.

W celu analizy ruchu na stronie oraz realizacji usług używamy plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Ok

Share