lekarz rodzinny
Autor: Praca

Lekarz medycyny rodzinnej to pierwszy specjalista, do którego większość pacjentów zgłasza się z problemami natury medycznej. Jego zadaniem jest profilaktyka, diagnozowanie i leczenie osób w różnym wieku (od dzieci aż po seniorów). W uproszczeniu można powiedzieć, że obejmuje on kompleksową opieką całą rodzinę. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda praca lekarza rodzinnego, jakie choroby może leczyć i które badania zlecać.

Praca lekarza rodzinnego – czym zajmuje się ten specjalista?

Lekarz rodzinny, który obejmuje opieką wszystkich członków rodziny, na co dzień samodzielnie stawia diagnozy i dobiera dalszą terapię lub kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Medycyna rodzinna ma na celu koordynację opieki zdrowotnej nad pacjentem oraz szeroko pojęte konsultacje. Praca lekarza rodzinnego bardzo często polega na udzielaniu porad zdrowotnych, wystawianiu opinii na temat ogólnego stanu zdrowotnego badanej osoby oraz kierowaniu chorych do lekarza o wąskiej specjalizacji. Lekarz medycyny rodzinnej nie tylko stawia diagnozy, ale bardzo często podejmuje także decyzje związane z długotrwałą opieką zdrowotną nad pacjentem. Może on prowadzić pacjentów z ostrymi lub przewlekłymi chorobami. Oddzielną funkcją medycyny rodzinnej jest ogólnie pojęta profilaktyka – promowanie zdrowego stylu życia wśród lokalnej społeczności, zachęcanie do regularnych badań i diagnostyki.

Jakie choroby leczy lekarz rodzinny?

Lekarz medycyny rodzinnej zajmuje się diagnostyką i leczeniem przede wszystkim chorób, które według statystyk występują najczęściej. Chodzi tutaj o schorzenia o niewielkim nasileniu, wykryte w początkowej fazie, które nie wymagają konsultacji oraz wizyt u specjalisty. Praca lekarza rodzinnego często więc obejmuje konsultacje przy sezonowych dolegliwościach (bóle głowy, przeziębienia, katar, bóle gardła itp.). Warto podkreślić, że nie każdy podwyższony wynik ciśnienia tętniczego czy wynik cholesterolu we krwi przewyższający normę wymaga regularnych wizyt w specjalistycznych gabinetach. W wielu przypadkach lekarz rodzinny jest w stanie dobrać odpowiednie leki i doradzić zmianę trybu życia sprzyjającą poprawie stanu zdrowia.

Ogólnie można wskazać, że praca lekarza rodzinnego ma na celu zadbanie, aby do specjalistycznych gabinetów oraz szpitali trafiali pacjenci, których przypadki są skomplikowane i rzeczywiście wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi diagnostycznych lub terapeutycznych.

Lekarz rodzinny, a pediatra i internista

Pacjenci często mylą lekarza medycyny rodzinnej z internistą lub pediatrą. Tak naprawdę są to jednak 3 różne specjalności medyczne. Pediatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dzieci, a internista wyłącznie osób dorosłych. Lekarz rodzinny niejako więc łączy te 2 kompetencje, ponieważ zapewnia opiekę dla wszystkich członków rodziny.

Jakie badania zleca lekarz rodzinny?

Lekarze rodzinni bardzo często kierują swoich pacjentów na dodatkowe badania, które ułatwiają diagnozę przypadłości oraz dobranie terapii właściwej dla konkretnej jednostki chorobowej. Najczęściej chodzi tutaj o badania laboratoryjne krwi, moczu i kału. Lekarz medycyny rodzinnej może zlecić również wykonanie badania RTG (np. klatki piersiowej) czy USG jamy brzusznej. Przy bardziej skomplikowanych przypadkach, wypisuje on skierowanie do lekarza specjalisty, który zaleca dalszą diagnostykę.

W celu analizy ruchu na stronie oraz realizacji usług używamy plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
OK

Share