praca pielęgniarka
Autor: Praca

Bycie pielęgniarką często jest niedocenianym zawodem przez społeczeństwo. Grają one bardzo ważną rolę w służbie zdrowia, bez nic wszystkie aktywności medyczne, nie przebiegałyby tak płynnie. Zacznijmy od teorii, czyli jak zostać pielęgniarką?

Trzeba skończyć studia na kierunku pielęgniarstwo. Wtedy już człowiek może udać się do szpitala czy innej kliniki medycznej i pracować w swoim zawodzie. Obecnie pielęgniarki oraz pielęgniarze mają bardzo dużo zadań do wykonania. Przede wszystkim opiekują się pacjentami, jak sama nazwa zawodu wskazuje, pielęgnują ich. Muszą dbać o ich czystość i komfort. Podawać posiłki i pomagać w każdej sytuacji, jeśli jest taka potrzeba. Obsługują sprzęty medyczne, wykonują pierwszą pomoc, jeśli jest taka potrzeba. Mierzą temperaturę, ciśnienie, tętno. Często są wsparciem podczas diagnostyki czy rehabilitacji. Są również odpowiedzialne za dostarczanie leków pacjentom, zmieniają opatrunki. Podają krew, tlen, wykonują iniekcje. Podczas operacji lub zabiegów wspierają lekarzy. Nie należy kojarzyć tego z filmowymi obrazami pielęgniarek, które tylko podają skalpel. Mają bardzo odpowiedzialne zadanie i w ich rękach, tak samo, jak lekarza, jest ludzkie życie. Pielęgniarki muszą również przygotowywać pacjentów do badań, zabiegów, czy operacji. W skrócie są pośrednikami pomiędzy pacjentem a lekarzem. Jeśli u kogoś pogarsza się stan zdrowia albo leczenie nie przebiega prawidłowo, informują o tym specjalistę. Praca pielęgniarska kojarzy się jedynie ze szpitalem. Jednak występują one również w innych placówkach np.: przychodniach lekarskich, gabinetach prywatnych itp.

Jaka powinna być pielęgniarka?

Pielęgniarka to powinna być osobom czułą, troskliwą, która otoczy ludzi ciepłem i opiekom. Często pracują one nie tylko w szpitalach, ale również w szkołach czy przedszkolach. Mają tam one bardzo ważne zadanie. Nie tylko łagodzić ból dzieci czy bandażować zwichniętą kostkę, ale również być dla najmłodszych wsparciem i osobom, do której zawsze można się zwrócić. Pewnie wielu z nas miało w swojej szkole pielęgniarkę, z którą można było o wszystkim porozmawiać. Dla wielu dzieci zdrowotna jest czułość i troska, a nie kropelki na ból brzucha.  Pielęgniarki pełnią bardzo ważne zadanie w służbie zdrowia. To one spędzają z chorymi najwięcej czasu, poznają ich i muszą być gotowe na wszystkie straty, przez co powinny być bardzo silne fizycznie i psychicznie. Aktualnie mają one bardzo wiele obowiązków. Często spędzają bardzo dużo czasu w pracy. Jest to spowodowane małą ilością personelu medycznego. Z roku na rok będzie ich coraz mniej. Dzieje się tak przez bardzo niskie zarobki oraz przez wielozadaniowość, która jest obecna w tym zawodzie. Wiele pielęgniarek skarży się również na to, że są traktowane po macoszemu, chociaż wykonują kawał dobrej roboty. Warto spojrzeć na ten zawód empatycznie i zrozumieć, jaka jest na nich odpowiedzialność za zdrowie pacjentów.

W celu analizy ruchu na stronie oraz realizacji usług używamy plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Ok

Share