lekarz szczepienie na Covid
Autor: Covid

Szczepienia w Polsce przeciwko COVID-19 rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Odbywają się etapami, zgodnie z narodowym programem szczepień, który w pierwszej fazie zakłada szczepienie pracowników służb medycznych oraz rodziców wcześniaków. Chociaż szczepionka może przynieść poprawę trudnej sytuacji epidemiologicznej, wielu ludzi deklaruje, że się nie zaszczepi. Wokół szczepionki narosło wiele kontrowersji i teorii spiskowych, które wywołują w Polakach bunt przeciwko podawaniu przeciwciał. Czy wśród medyków również znajdują się głosy sprzeciwu? Sprawdź, czy lekarze zaszczepią się przeciwko COVID-19.

Grupa 0 – szczepionki dla pracowników służby zdrowia

Zgodnie z Narodowym programem szczepień, w pierwszej kolejności przeciwko COVID-19 zaszczepione zostaną osoby należące do grupy „zero”. Wśród nich znajdują się:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy podmiotów wykonujących działalność leczniczą, np. stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy punktów aptecznych i medycznych, aptek, hurtowni farmaceutycznych,
  • pracownicy i studenci uczelni medycznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Personel medyczny oraz niemedyczny wymienionych podmiotów szczepiony jest w szpitalach węzłowych. Do 14 stycznia trwają zgłoszenia priorytetowej grupy do szczepień przeciwko COVID-19. Każdy z 509 szpitali węzłowych ma obowiązek zaszczepić nie tylko swój personel, ale także pracowników innych przychodni, aptek i szpitali. Zebranie danych pracowników leży po stronie pracodawcy i to do niego trzeba zgłosić chęć szczepienia.
Według ankiety przeprowadzonej przez serwis lekarski Konsylium24 na próbie 2422 lekarzy wynika, że:

  • 27% ankietowanych chce się zaszczepić czym prędzej przeciwko COVID-19,
  • 40% ankietowanych wykazuje chęć szczepienia, ale po uzyskaniu pełnych danych na temat bezpieczeństwa,
  • 13% kategorycznie nie chce się szczepić,
  • 20% jeszcze nie wie, czy przyjmie szczepionkę przeciwko COVID-19.

Zupełnie inne dane wynikają z badania przeprowadzonego przez Porozumienie Rezydentów. Spośród próby 4514 ankietowanych młodych lekarzy ponad 92% deklaruje gotowość do zaszczepienia się. Tylko 0,82% nie planuje wykonać immunizacji. Wśród badanych znalazła się grupa 4,61% medyków, którzy nie mogą się zaszczepić ze względu na przeciwskazania, a 2% deklaruje, że rozważa zaszczepienie się w późniejszym terminie.

Kontrowersje wokół szczepionki przeciw COVID-19

Wokół szczepionki przeciwko COVID-19 narosło wiele kontrowersji i obaw. Jak wynika z grudniowego sondażu CBOS, aż 47% Polaków nie zamierza się zaszczepić. Eksperci wierzą jednak, że nastawienie rodaków się zmieni. Obywatele mają przede wszystkim wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionki przeciw COVID-19. Obawy wynikają z krótkiego okresu prac nad przygotowaniem preparatu. Jest to produkt nowy i nieznane są skutki uboczne, jakie mogą pojawić się po kilku latach od przyjęcia dawki. Powszechne są również panujące teorie spiskowe dotyczące ogółu szczepień ochronnych. Jak przekonuje jednak prezes OIL Łukasz Jankowski, powołane są agencje, które monitorują proces dopuszczenia produktów do obrotu, dając gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa.
Szczepionka chroni przed objawami COVID-19. Osoby zaszczepione mogą być jednak wciąż nosicielami i roznosić wirusa SARS-CoV-2. Dlatego wskazuje się na konieczność szczepień jak największej ilości osób oraz zachowywania dystansu społecznego. Jest to niezbędne do wypracowania odporności zbiorowej. Takiego samego zdania jest lekarz Bartosz Fiałek, który pracuje na SOR. Uważa on, że obywatele mają prawo podjąć decyzję o szczepieniu samodzielnie, jednak w razie niepoddania się szczepieniom, powinni zapłacić za pobyt w szpitalu oraz leczenie wynikające z zakażenia SARS-CoV-2. W ramach akcji promocyjnej immunizacji, poza kolejnością zaszczepili się przedstawiciele świata kultury, politycy i aktorzy. Nie zostało to jednak pozytywnie odebrane przez Polaków i może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Akcja szczepień przeciwko COVID-19 wymaga modyfikacji?

Od 27 grudnia 2020 do 10 stycznia 2021 roku przeciwko COVID-19 zaszczepiono 200 022 osoby. 31 osób zgłosiło niepożądane odczyny poszczepienne. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja twierdzi, że akcja jest dobrze zorganizowana, ale idzie za wolno. Jak podaje pełnomocnik rządu ds. programu szczepień – Michał Dworczyk, niewiele szpitali węzłowych zdecydowało się szczepić w weekendy, choć Agencja Rezerw Materiałowych deklaruje gotowość dostawy szczepionek. Ponadto podaż szczepionki do Polski uzależniona jest od Unii Europejskiej, która rozdziela wyprodukowane partie pomiędzy państwa członkowskie.

Jak podaje źródło, według prof. Matyji modyfikacji należy poddać dostawy szczepionek do punktów szczepień, które w tej chwili odbywają się raz w tygodniu, a powinny być na życzenie. Ponadto należałoby wydłużyć czas działania punktów szczepień do minimum 12 godzin na dobę. Szef Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje również na konieczność analizowania, dlaczego dawki są utylizowane, czy nie dochodzi do marnotrawstwa. Na dzień 10 stycznia do Polski dostarczono 697 320 dawek szczepionki przeciw COVID-19, wśród których 365 zutylizowano. Osoby z grupy zero oraz z grupy pierwszej objęci są automatycznym skierowaniem na szczepienie. Osoby z pozostałych grup po skierowanie będą musieli udać się do lekarza POZ. Zakłada się, że druga grupa będzie mogła zaszczepić się już w czerwcu. Tymczasem od 15 stycznia trwają zapisy dla osób powyżej 70 roku życia.

Szczepionka przeciw COVID-19 została już podana kilku milionom ludzi na całym świecie, głównie pracownikom z sektora medycznego. Badania nad szczepionką jeszcze się nie skończyły, jednak wydaje się ona być konieczną drogą w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Chociaż wśród lekarzy również można spotkać głosy sprzeciwiające się immunizacji, większość pracowników medycznych chce zaszczepić się przeciw COVID-19. 
 
Zobacz również, którym lekarzom należy się dodatek covidowy – przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

W celu analizy ruchu na stronie oraz realizacji usług używamy plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Ok

Share