Autor: Wynagrodzenia

Ile zarabia lekarz w Polsce w 2021 roku? Jak wynagrodzenie medyków zmienia się w zależności od lat doświadczenia? Na jakie świadczenia pozapłacowe mogą liczyć pracownicy branży medycznej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z pracą lekarza w Polsce znajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety z 2021 roku.

zarobki lekarzy w Polsce
Kliknij na obrazek, aby powiększyć

Profil respondenta

Badanie zostało przeprowadzone w dniach: 21 grudnia 2020 – 5 marca 2021.

Większość naszych ankietowanych to mężczyźni, którzy stanowili 75% respondentów. Jeśli chodzi o staż pracy, najliczniejszą grupę stanowiły osoby pomiędzy dwoma a pięcioma latami doświadczenia zawodowego (46%), a następnie specjaliści z ponad 10-letnim doświadczeniem (30%). Osoby z mniejszym niż 12 miesięcy doświadczeniem stanowiły 13% ankietowanych, a medycy ze stażem pracy od 5 do 10 lat – pozostałe 11%.

Najliczniejszą część ankietowanych stanowiły osoby pracujące w szpitalu publicznym (45%) oraz w przychodniach (40%). Pozostałe 15% stanowią medycy pracujący w innych placówkach, m.in. szpitalach publicznych.

Forma zatrudnienia

Na jakiej umowie pracują lekarze w Polsce? Jak się okazuje większość z nich, bo aż 55% posiada umowę o pracę. Co trzeci z nich posiada własną działalność, a pozostałe 12% pracuje w oparciu o umowę zlecenie.

Co ciekawe, wśród ankietowanych posiadających mniej niż rok doświadczenia zawodowego posiada umowę o pracę. Na założenie działalności w tej branży decydują się osoby z większym stażem pracy, co potwierdzają wyniki naszej ankiety, według której już co drugi lekarz z doświadczeniem od 2 do 5 lat zakłada firmę.

Zarobki lekarzy w Polsce

Według naszej ankiety, zarobki lekarzy w Polsce znacznie zwiększają się wraz ze stażem pracy. Szczególną różnicę widać pomiędzy osobami dopiero zaczynającymi pracę w branży tj. poniżej roku doświadczenia, a osobami ze stażem od 5 do 10 lat.

Mediana miesięcznego wynagrodzenia osób z doświadczeniem mniejszym niż 12 miesięcy to zaledwie 2900 zł netto na umowie o pracę. Stawka ta zdecydowanie wzrasta w kolejnych latach i wśród medyków z doświadczeniem od 2 do 10 lat wynosi 5200 zł netto. Największe wynagrodzenie mają oczywiście najbardziej doświadczone osoby, posiadające więcej niż 10 lat doświadczenia, których mediana wynagrodzeń to 6500 zł “na rękę”.

Lekarze posiadający własną działalność gospodarczą natomiast preferują stawkę godzinową. Wśród naszych respondentów preferujących ten sposób rozliczenia, stawka godzinowa wyniosła tu 120 zł netto na godzinę.

Oczekiwane wynagrodzenie

Poza pytaniem o aktualne stawki, zapytaliśmy naszych respondentów o ich oczekiwania finansowe. Jak się okazało, są one znacznie większe niż ich realne stawki. W przypadku osób z doświadczeniem mniejszym niż rok, oczekiwane wynagrodzenie to 4000 zł netto. Medycy ze stażem od 2 do 10 chcieliby zarabiać 10 000 zł netto, a najbardziej doświadczeni lekarze (ponad 10 lat stażu) – 11 000 zł.

Świadczenia pozapłacowe

Świadczenia pozapłacowe oferowane medykom w Polsce raczej nie zachwycają. 70% z nich może liczyć darmową kawę w miejscu zatrudnienia, ale tylko 10% oferowane są benefity w postaci karty sportowej. Jeszcze mniej popularne (9%) jest prywatne ubezpieczenie.

świadczenia pozapłacowe lekarzy

Szukasz nowej pracy jako lekarz?

A może jesteś pracodawcą, który właśnie poszukuje pracowników do branży medycznej?

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami lub opublikowania ogłoszenia na naszym portalu.

W celu analizy ruchu na stronie oraz realizacji usług używamy plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Ok

Share