lekarz zarobki
Autor: Informacje, Wynagrodzenia

Bycie lekarzem wiąże się z wielką odpowiedzialnością i licznymi wyrzeczeniami. Na samym początku czekają ich długie i trudne studia, które kończą tylko najlepsi. Później pomagają ludziom, patrząc na ich cierpienie, a czasami nawet śmierć. Zazwyczaj pracują oni dłużej niż 40 godzin tygodniowo i posiadają kilka umów o pracę czy zlecenie. Ich zawód nie ogranicza się tylko do pracy w szpitalu, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Pytania o zarobki lekarzy występują bardzo często, dlatego postanowimy to wyjaśnić, tym artykułem. Nie da się wyjaśnić tego tematu w jednym zdaniu.

Pensja lekarza zależy od wielu rzeczy, przede wszystkim: stażu w pracy, specjalizacji, jaką posiadają, liczby dyżurów, ponieważ otrzymują oni pensje za przepracowane godziny, miejsca, w którym znajduje się szpital i jakiego rodzaju – państwowego czy prywatnego. Przyjmuje się, że średnio lekarz zarabia około 6000 złotych. Jednak jest to bardzo uogólnione. Są tacy, którzy zarabiają zdecydowanie więcej, ale i mniej. Najniższe zarobki otrzymują lekarze od razu po studiach, spowodowane jest to małym stażem pracy. Wynosi to około 3500zł brutto. Po jakimś czasie ta kwota zwiększa się o ponad tysiąc złotych. Gdy specjalista przepracuje 4 lata w swoim zawodzie będzie otrzymywać około 6800zł brutto. Po 10 latach pracy pensja będzie wynosić około 8500zł brutto.

Zarobki lekarzy specjalistów

Teraz spójrzmy na lekarze zarobki ze względu na ich specjalizację. Jedną z najbardziej popularnych jest leczenie rodzinne. Zarabiają oni od 6000 zł do 10000 zł brutto. Jednak to również jest uzależnione od stażu pracy. Większość z nich otrzymuje jednak to najniższe wynagrodzenie. Najwięcej zarabiają neurolodzy, ginekolodzy, onkolodzy, urolodzy oraz kardiolodzy. W tym gronie są również dyrektorzy szpitali. Większość źródeł podaje, że doktor habilitowany, który zarządza placówką może zarabiać około 45000 złotych miesięcznie. Jednak jest to w późnym okresie kariery, ponieważ ten stopień naukowy robi się przez kilka lat. Dodatkowo profesorzy medycyny są również pracownikami akademickimi, skąd też otrzymują wynagrodzenie. Warto jeszcze dodać, że na pensję lekarzy często mają również wpływy różne warsztaty, szkolenia, publikacje czy wywiady. W zależności od ich aktywności pensje będą się znacznie różnić.

Warto również podkreślić, że w różnych regionach płace dla lekarzy znacznie się różnią. W województwie dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim są one najwyższe. W innym regionach pensja specjalisty może być mniejsza nawet o 10%. Lekarze zdecydowanie więcej zarabiają, pracując w klinikach prywatnych. Tam ich zarobki są większe. Powodem jest przede wszystkim lepsza jakość oferowanych usług.

Bardzo trudno jest jednoznacznie wypowiedzieć się o zarobkach lekarzy. Powyższe zestawienie ma na celu tylko przedstawienie tematu. Można spotkać specjalistów, którzy mają jeszcze inną sytuację finansową. Czy lekarze otrzymują odpowiednią zapłatę za pomoc i pracę w trudnych warunkach? To już zostawiamy wam do indywidualnego przemyślenia.

W celu analizy ruchu na stronie oraz realizacji usług używamy plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Ok

Share